سبک تربیت

ضرورت تربیت، اقتضای ایمانِ انسان

استاد فدائی

مؤمن دغدغه هدايت بندگان خدا را دارد و ارشاد جاهل، تنبيه غافل و پرورش نسل تازه را مهم‌ترين وظيفه خود مي‌داند. مؤمن كسي است كه نه تنها دين را پذيرفته و به آن تسليم شده بلكه دين و اعتقادات ديني در احساس‌ها و دغدغه‌هاي او داخل و جزء دغدغه‌هاي ثابت او شده است.

آيا مي‌توان مؤمن بود و سرشار از عشق به خدا و در برابر رها ‎بودن خلق، بي‎خيال عبور كرد و يا به توحيد اعتقاد داشت و در برابر شرك و تسلط طاغوت‌ها و بت‌ها آرام گرفت؟ دغدغه تربیت و شور هدایت، میوه‌هاي طبيعي ايمان است.

تعليم و تربيت اقتضاي ايمان ماست، چون مي‌بينيم كه مذهب آرام آرام در جامعه كم‌رنگ مي‌شود. مي‌بينيم كه مذهب در يك محدوده مانده و آدم‌هاي مذهبي كم‌كم آب مي‌روند. همه اين‌ها باعث مي‌شود ضرورت تبليغ، ضرورت هدايت و تعليم و تربيت براي ما پررنگ شود.

پیش به سوی سعادت واقعی

در روایتي از  از معصومين(ع) می‌پرسند: «اگر كسي ببیند كه یک انسان در حال گمراه‌شدن است و انسان ديگری هم در حال مُردن است و نجات‌دادن هر دوي آنان هم قابل جمع نيست، چه باید بکند؟» جوابي كه حضرت(ع) مي‌دهد، به نظر ما عجيب مي‌آيد! امام(ع) به جای جواب، از او سؤال می‌کند و مي‌فرمايد: «اگر كسي ببیند كه یک گنجشک و یک انسان در حال مُردن هستند، کدام را نجات مي‌دهد؟» و پاسخ اين سؤال هم معلوم است! گويا امام(ع) با اين سؤال، قصد دارد بگويد: «این چه سؤالی است که می‌پرسيد؟! آن انسانی که در حال مُردن است، فقط از جايي به جاي ديگري انتقال پيدا مي‌كند؛ ولي آن انساني كه در حال گمراه‌شدن است، از بهشت به دوزخ منتقل مي‌شود! رفتنِ يك انسان از بهشت به دوزخ، مهم‌تر است یا انتقالِ يك انسان از اين دنيا به دنیای دیگر؟

بحث بر سر هدايت‌كردن ديگران است. انسان‌ها به دنيا نیامده‌اند كه هر كسي در جايي مشغول شود و مانند حيوانات، به زندگي غريزي بپردازد! اصلاً عالَم را آفریده‌اند برای اينکه انسان‌ها، در فضای تازه‌اي قرار بگیرند و با نور هدایت به سوي سعادت واقعي حرکت‌کنند؛ اصلِ زندگی به خاطر آن چیزی است که انبیاء به خاطرش آمده‌اند.

سلسله یادداشت های سبک زندگی را در موضوع ضرورت تربیت از اینجا دنبال کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس