سبک تربیت

پاسخ پرسش‌­های‌مان را از كجا بگيریم؟

استاد هادی‌زاده

ممکن است برخی از ما که دغدغه تربيت داریم، برای پاسخ به این پرسش­‌ها به سراغ هر منبعی كه در دسترس‌مان است برویم و جواب خود را بگیریم و کارمان را شروع کنیم. برای نمونه اگر درباره هر یک از این مسئله­‌ها يك انديشمند غربي حرفی زده و یا تحقیقی انجام داده باشد، همان را می­‌پذیریم و ملاک عمل قرار می­‌دهیم، در حالی که اين پرسش مهمی است که «ما باید پاسخ پرسش‌­های‌مان را از كجا بگيریم؟»

گویا از این مطلب غافلیم که نسخه‌هاي ديگران به کار هدف‌هاي خودشان مي‌آید نه هدف‌هاي ما!

بايد توجه داشته باشیم که نسخه‌های دانشمندان غربي، اگر هم به‌کار ما بیایند، تنها در صورتی به‌کار گرفته می‌­شوند که در ساختار و سازمانی که ما طراحی کرده‌­ایم قرار گیرند و با آن هماهنگ شوند در غیر این صورت چگونه ممکن است با نسخه­‌ای که براي هدف ديگري طراحي شده و با نردباني که براي يك پشت بام ديگر ساخته شده است، بتوانیم به بام اهداف خودمان برسيم؟

ناکارآمدی علوم تجربی و عقل در شناخت موضوع، تعیین اهداف و روش تربیت

منابعی که معمولاً برای یافتن پاسخ این پرسش­‌ها پیشِ ­روی ما هستند عبارت‌اند از: علم، فلسفه، عقل و در کنار این‌ها كتاب و سنت نیز قرار دارند.

نخستین گام اين است كه اندازه، ظرفيت و توانائی هر یک از این منابع را بشناسیم. باید دید آیا علم امروزی، موجودي كه ما به دنبال تربیت آن هستیم را مي‌شناسد یا خیر؟ آیا علوم تجربي بشر تا امروز توانسته­‌اند بدن انسان  و  حتی روانش را به صورت کامل بشناسند؟ آیا علوم تجربي امروزی توانسته­‌اند همين پديده‌های معمولی پیرامون ما و ارتباطی كه با آن‌ها داریم را بشناسند؟ به اعتراف خود دانشمندان تجربی، هرگز نمی­توان چنین ادعاهایی کرد. اگر چنین باشد، ما چگونه انتظار داریم اين علوم پاسخ‌گوي پرسش­‌هایی باشند كه هنوز پا به عرصه موضوعات آن‌ها هم نگذاشته‌­اند.

یکی دیگر از منابعی که می­‌توانیم از آن بهره بگیریم عقل است، اما همه ما به خوبی می­دانیم که عقل نیز سر سفره همين آگاهي‌ها و علوم می­‌نشیند و براساس همین اطلاعات می‌­سنجد و نتیجه می­‌گیرد و نظر می‌­دهد. اگر علم و آگاهي‌هاي ما نباشد، عقل نمی­‌تواند کاری از پیش ببرد.

ضرورت مراجعه به کتاب و سنت برای پاسخ به پرسش‌­های حوزه تربیت

در کنار همه منابع، كتاب و سنت است. كتاب و سنت معارفي هستند كه از منبع فیض الهي براي بشر فرستاده شده­‌اند. این معارف از سوی كسي آمده كه خودش انسان را آفريده و ديروز و امروز و فرداي او و تمام آنچه در وجود وی حاكم است را به خوبي مي‌شناسد. اگر از این منظر نگاه کنیم، بهترين منبع براي پاسخ به پرسش‌­های بالا، كتاب و سنت خواهد بود. ولي متأسفانه همه ما با وجود اینکه به آنچه در توصیف کتاب و سنت گفته شد باور داریم، در هنگام عمل و استخراج پاسخ پرسش­‌های‌مان از این منبع غفلت می‌­کنیم و به هر جاي دیگری  سرک می­کشیم!

1 نظر در “پاسخ پرسش‌­های‌مان را از كجا بگيریم؟”

  1. با سلام و ادب
    حرف شما درست اما برای مثال بنده ایکه به دنبال بدست آوردن جواب پرسش هام از همین منابع هستم (قران و سنت) چند کتاب خوب و قابل معرفی داریم که حقیقتا تربیت انسان رو از این منابع بررسی کرده باشه؟! بیشتر کتاب هاییکه الان داریم که مسائل تربیتی و روانشناسی پرداخته کتاب های غربی هستند!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس