سبک تربیت

زمینه‌های گرایش به خودارضائی در نوجوان (۱)

چهار عاملی که نوجوان را به سمت خودارضائی می‌کشد.

خودارضائی یکی از مشکلاتی است که نوجوانان در سن بلوغ و اوج‌گیری تمایلات جنسی با آن درگیر می‌شوند و به‌عنوان یک معضل در آن‌ها پدیدار می‌شود. علت‌های گرایش به خودارضائی:

الف) انزوا و تنهایی

تنهايي يكي از زمينه‌هاي ابتلاء  به خودارضايي است. نوجواني كه در اتاق خودش، منزل و يا محيط‌هاي ديگر در تنهايي به سرمي‌برد و كسي را نظاره‌گر خود نمي‌بيند، بسياري از اوقات وسوسه مي‌شود و بر اثر دست ورزي با اندامش كم كم لذت‌هايي را تجربه مي‌كند و همين امر باعث ابتلاي او به خودارضايي مي‌شود.

ب) دوستان ناباب

نوجوان به رفاقت و دوستي با هم‌سالانش اهميت فراواني مي‌دهد و از آنها بيش از ديگران تأثير مي‌پذيرد. طبيعتا اگر در بين دوستانش افرادي ناباب و منحرف باشند، روي او تأثير مي‌گذارند. به طور كلي دوست هر شخصي تأثيري عميق بر روحيات، افكار و رفتارهایش دارد.

بسياري از افرادي كه به بيراهه كشيده مي‌شوند، از دوست بد مي‌نالند و علت بدبختي خود را رفيقان ناسالم مي‌دانند. موارد زيادي اتفاق افتاده كه نوجوان به دلیل بي‌دقتي در انتخاب دوستش دچار خودارضايي شده است.

ج) عوامل تحریک‌کننده شهوت

امروزه تهاجم فرهنگي نوجوانان را در معرض خطر جدي قرار داده است. كتاب‌ها و رمان‌هاي عشقي و جنسي، عكس‌های تحريك‌كننده (مثل پوسترهاي ورزشكاران و هنرپيشه‌هاي سينما)، فيلم‌های مبتذل، كليپ‌هاي تصويري تحريك‌كننده كه به‌راحتي در فضای مجازی جابجا مي‌شوند و همچنين شبكه‌هاي ماهواره‌اي و اينترنت به آساني در دسترس نوجوان قرار دارند. از طرفی وضعيت نامناسب حجاب در برخي از شهرها و همچنين نبودن حريم در روابط بين دختر و پسر باعث ايجاد تحريك در نوجوان مي‌شود.

همه اين عوامل روح و روان نوجوان را تحت تأثير قرار می‌دهد، به‌طوري كه تصوير مبتذل دائما ذهنش را درگير مي‌كنند و حتي در خواب هم او را راحت نمي‌گذارند. نوجواني كه در برخورد با اين عوامل تحريك‌كننده مديريت صحيحي نداشته باشد، به‌تدريج ممکن است در مقابل فشارها گرفتار خودارضايي شود.

د) نداشتن برنامه برای اوقات فراغت

گاهي اوقات علت ابتلاي نوجوان به خودارضايي نداشتن برنامه براي اوقات فراغتش است. نوجواني كه بي‌برنامه‌است و اوقات بيكاري‌اش به بطالت مي‌گذرد، معمولا ذهنش مورد هجوم افكار مختلف قرار مي‌گيرد و ممکن است براي پركردن وقتش به گناه آلوده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس