تربیت در تشکلمربیان

آسیب‌هایی ناظر به مدیران مجموعه‌های تربیتی (۳)

مهم‌ترین مسئولیت در یک مجموعه تربیتی مربوط به مدیریت است و اگر این بخش با آفت روبرو شود، کل مجموعه آسیب‌پذیر خواهد بود. نگاهی گذرا به آفت‌های احتمالی یک مدیر تربیتی:

۱ ـ تکیه‌گاه نبودن مدیر برای نیروها در امور سخت

مدیر باید در امور سخت و مشکل به‌عنوان پشتیبانی در کنار نیروها باشد. اگر مدیر از شخصیت و جرأت اقدام لازم برخوردار نباشد، نیروها احساس تنهایی خواهند کرد.

۲ ـ نداشتن نگاه تربیتی در تقسیم کارها

در واگذاری پست‌های مجموعه به افراد باید علاوه بر قابلیت آن‌ها و نیاز مجموعه، رشد تربیتی آن‌ها نیز مد نظر قرار گیرد. اگر این‌گونه نگاه نکنیم، ممکن است نیروها پس از چند سال  درجا بزنند و رشدی نکنند.

۳ ـ نگاه کمیتی به برنامه‌ها و مخاطبین

تربیت یکی از موضوعاتی است که باید با ظرافت و دقت بالایی صورت بپذیرد. باید ماه‌ها و بلکه سال‌ها در مسیرِ تربیتِ یک گروهِ ۱۵ نفره زمان گذاشت تا نتیجه‌ خوبی داشته باشد، به همین علت شاید فعالیت‌های مجموعه‌ تربیتی در نگاه اول زیاد به چشم نیاید و با فعالیت‌های فرهنگی دیگر که دارای کمیت بیشتری هستند، متفاوت باشد.

اجرای برنامه‌های فراوان بدون کیفیت و فکر لازم و همچنین جذب مخاطب بیش از توان و امکانات ، حاکی از نگاه کمیتی در مجموعه است که از بزرگ‌ترین آسیب‌های مجموعه‌های تربیتی است.

۴ ـ در تنگ‌نا قرار دادن نیروها

در مجموعه‌ تربیتی که هدف انسان‌سازی و رشد نیروها است، باید فضایی مهیا شود تا انسان‌ها با انتخاب خود حرکت کرده و مسئولیت‌ها را بپذیرند نه اینکه آن‌ها را در منگنه قرار بدهیم.

۵ ـ نگاه افراطی به مسائل و برنامه‌ها

برخی مدیران با دید افراطی به مسائل مجموعه توجه می‌کنند. این مدیران همواره با نگاهی فیلسوفانه دچار شعارزدگی شده  و در برنامه‌ها مشکل تراشی و به اصطلاح خودشان عیب‌یابی می‌کنند؛ نتیجه اینگونه مدیریت، اجرایی شندن بسیاری از برنامه‌ها است.

۶ ـ عدم توجه به فکرها و نظرات جدید

مدیران مجموعه اگر با فکر یا نظر جدیدی از معاونین و یا حتی نیروهای میانی مجموعه مواجه شدند، باید  به آن توجه کنند و بعد از نقد و ارزیابی از آن استفاده کرده و یا آن را کنار بگذارند. در غیر این صورت  ممکن است ارزش نظرات به دلیل نقد نخوردن از بین برود  و موجب به وجود آمدن حرف‌های درِ گوشی در مجموعه شود که آسیب‌های خاص خود را در پی خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس