سبک تربیت

فرصت سازی یا فرصت سوزی؟ اجازه بدهید استعداد فرزندتان شکوفا شود

استاد هادی زاده

دوست داریم بچه هایمان بچه های هوشمند، با استعداد و توانا بار بیایند ولی خودمان فرصت بروز استعدادها و شکوفایی را از آن ها می گیریم!!!

زمانی که می خواهیم برخوردی تربیتی داشته باشیم ولی جای برخورد را ندانیم، مقدار برخورد را ندانیم، نوع برخورد را ندانیم خراب می کنیم.

آن جایی که باید او را نهی می کردید انجام ندادید، جایی که نباید این نکته را می گفتید گفتید، یک نوع برخورد را مدام تکرار کردید، بچه ها را زیاد امر و نهی کردید، روی کوچکترین چیزها حساسیت نشان داده اید؛ این کار را نکن، این جور نباش، اون جور نباش و این ها آرام آرام تبدیل به لجبازی می شود.

این برخوردها اگر حساب شده نباشد نه تنها سودآور نیست بلکه خودش آسیب زننده است. ما دوست داریم بچه هایمان  بچه های هوشمند، با استعداد و توانا بار بیایند ولی از طرف دیگر خودمان فرصت این بروز استعدادها و توانمندی شان را می گیریم. کودک برای اینکه خلاقیتش بروز پیدا کند، برای اینکه توانایی حل مساله اش بالاتر برود، برای اینکه توانایی برخورد اجتماعیش بالا برود، باید یک سری فعالیت هایی بکند، باید وقتی به چیزی می رسد جستجوگر باشد .

ما جلوی او را می گیریم که نباید دست بزنی و آن را خراب کنی. اسباب بازی ای می خریم، بعد از مدتی می خواهد یک پیچ گوشتی بردارد و پیچ هایش را باز کند اما من می گویم نه دست نزن، خراب می شود. این اسباب بازی که ما امروز به بچه ها می دهیم فقط برای عقیم کردن ذهن و استدلال بچه ها خوب است، اما اگر مجال به آن ها بدهیم، یک مدت بازی کند کمک به رشد ذهن و فهم او کرده ایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس