تربیت در تشکلمربیان

آسیب‌هایی ناظر به مدیران مجموعه‌های تربیتی (۳)

مهم‌ترین مسئولیت در یک مجموعه تربیتی مربوط به مدیریت است و اگر این بخش با آفت روبرو شود، کل مجموعه آسیب‌پذیر خواهد بود. نگاهی گذرا به آفت‌های احتمالی یک مدیر تربیتی:

۱ ـ تکیه‌گاه نبودن مدیر برای نیروها در امور سخت

مدیر باید در امور سخت و مشکل به‌عنوان پشتیبانی در کنار نیروها باشد. اگر مدیر از شخصیت و جرأت اقدام لازم برخوردار نباشد، نیروها احساس تنهایی خواهند کرد.

۲ ـ نداشتن نگاه تربیتی در تقسیم کارها

در واگذاری پست‌های مجموعه به افراد باید علاوه بر قابلیت آن‌ها و نیاز مجموعه، رشد تربیتی آن‌ها نیز مد نظر قرار گیرد. اگر این‌گونه نگاه نکنیم، ممکن است نیروها پس از چند سال  درجا بزنند و رشدی نکنند.

۳ ـ نگاه کمیتی به برنامه‌ها و مخاطبین

تربیت یکی از موضوعاتی است که باید با ظرافت و دقت بالایی صورت بپذیرد. باید ماه‌ها و بلکه سال‌ها در مسیرِ تربیتِ یک گروهِ ۱۵ نفره زمان گذاشت تا نتیجه‌ خوبی داشته باشد، به همین علت شاید فعالیت‌های مجموعه‌ تربیتی در نگاه اول زیاد به چشم نیاید و با فعالیت‌های فرهنگی دیگر که دارای کمیت بیشتری هستند، متفاوت باشد.

اجرای برنامه‌های فراوان بدون کیفیت و فکر لازم و همچنین جذب مخاطب بیش از توان و امکانات ، حاکی از نگاه کمیتی در مجموعه است که از بزرگ‌ترین آسیب‌های مجموعه‌های تربیتی است.

۴ ـ در تنگ‌نا قرار دادن نیروها

در مجموعه‌ تربیتی که هدف انسان‌سازی و رشد نیروها است، باید فضایی مهیا شود تا انسان‌ها با انتخاب خود حرکت کرده و مسئولیت‌ها را بپذیرند نه اینکه آن‌ها را در منگنه قرار بدهیم.

۵ ـ نگاه افراطی به مسائل و برنامه‌ها

برخی مدیران با دید افراطی به مسائل مجموعه توجه می‌کنند. این مدیران همواره با نگاهی فیلسوفانه دچار شعارزدگی شده  و در برنامه‌ها مشکل تراشی و به اصطلاح خودشان عیب‌یابی می‌کنند؛ نتیجه اینگونه مدیریت، اجرایی شندن بسیاری از برنامه‌ها است.

۶ ـ عدم توجه به فکرها و نظرات جدید

مدیران مجموعه اگر با فکر یا نظر جدیدی از معاونین و یا حتی نیروهای میانی مجموعه مواجه شدند، باید  به آن توجه کنند و بعد از نقد و ارزیابی از آن استفاده کرده و یا آن را کنار بگذارند. در غیر این صورت  ممکن است ارزش نظرات به دلیل نقد نخوردن از بین برود  و موجب به وجود آمدن حرف‌های درِ گوشی در مجموعه شود که آسیب‌های خاص خود را در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس