تربیت در تشکل

مزیت های کانون‌های فرهنگی تربیتی نسبت به سایر مراکز فرهنگی

مراکز زیادی در زمینه تربیتی فعالیت می‌کنند که در بین آن‌ها می‌توان به مجموعه‌ها و کانون‌های فرهنگی مساجد به‌عنوان الگو اشاره کرد. کانون‌های فرهنگی تربیتی در عرصه تربیت از مزیت های خاصی برخوردارند، از جمله:

الف) پاسخ به نیازهای حداکثری

کانون‌های فرهنگی بین نیازهای نوجوانان به یک جمع حداکثری پاسخ می‌دهند؛ مثلا اگر بچه‌ها در کلاس زبان شرکت کردند به یک نیاز آن‌ها پاسخ داده شده است. مجموعه‌های تربیتی عهده‌دار برنامه‌های متنوعی از قبیل بحث‌های شناختی، کارگاه‌های مهارتی و برنامه‌های تفریحی هستند. وجود تنوع در این مجموعه‌ها باعث می‌شود که بچه‌ها در طول هفته کارهای مختلفی انجام دهند و کم‌تر دچار خستگی شوند.

ب) سلامتی محیطی این مجموعه‌ها

معمولا در این مجموعه‌ها ورودی‌ها گزینش می‌شوند و بچه‌هایی جذب می‌شوند که از نظر استعداد وضعیت مطلوبی داشته باشند. سلامت رفتاری و اصالت خانوادگی موارد دیگری هستند که در ورودی‌های این مجموعه‌ها قابل مشاهده است. افراد در این مجموعه‌ها غالبا فضای مذهبی و دینی دارند و این مسئله باعث می‌شود که در زمینه دینی و آداب اجتماعی سهل‌انگاری کم‌تری داشته باشند.

ج) نداشتن اهداف اقتصادی

اغلب مراکزی که در زمینه اوقات و فراغت بچه‌ها فعالیت می‌کنند، در کنار فعالیت‌شان اهداف اقتصادی نیز دارند یعنی هم خدمت‎‌رسانی می‌کنند و هم منافع اقتصادی خودشان را دنبال می‌کنند. اما فعالیت‌ها در کانون‌های فرهنگی بیشتر به‌خاطر دغدغه‌های دینی و مذهبی است.

د) پرداخت جدی به نیازهای دینی

در این کانون‌ها مسائل دینی و مذهبی به‌عنوان یکی از شدیدترین نیازهای بچه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند. معمولا در خانواده‌ها نگاه جدی‌تری به نیازهای مادی و علمی بچه‌ها می‌شود اما نیازهای دینی غالبا در حاشیه است.

نکته پایانی

نگاه والدین و مسئولین به برنامه‌های تربیتی و فرهنگی نباید کم‌تر از مسائل مادی باشد. پدر و مادری که برای خوراک و پوشاک فرزندش هزینه می‌کند باید برای فکر، قلب و روحش هم خرج کند و با تعامل و کمک‌شان به مجموعه‌های تربیتی قدمی در راه رونق‌گرفتن‌شان بردارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس