تربیت در تشکل

نقش مدیریت در قسمت‌های مختلف مجموعه (۲)

در مجموعه‌ تربیتی ممکن است فکر مناسبی برای برنامه‌ها شده باشد و مربیان ماهری نیز وجود داشته باشند، اما اگر سوء مدیریت باشد، به هدف مناسبی ختم نخواهد شد. برخی از نقش‌های اساسی مدیریت در مجموعه‌های تربیتی:

۱ ـ ایجاد انگیزه

انگیزه‌ انسان‌ها برای انجام فعالیت‌ها در گرو انگیزش دیگران است. درست است که در مجموعه‌ تربیتی همه با دغدغه و انگیزه لازم آمده‌اند اما ممکن است با توجه به طولانی بودن مسیر، انگیزه‌ها فروکش کند. برای ایجاد انگیزه نیاز به وجود فردی است که خطرات و موانع راه را کنترل کند و در مواقع مورد نیاز انگیزه‌های لازم را به نیروها تزریق کند.

۲ ـ مدیریت روابط انسان‌ها

ممکن است در مجموعه‌ تربیتی اختلاف‌نظرها و دیدگاه‌هایی وجود داشته باشد. این اختلاف دیدگاه‌ها طبیعتِ انسانِ اجتماعی و متفکر است که در صورت عدم رسیدگی ممکن است به ایجاد مشکلات بزرگ در مجموعه تبدیل شود. برای رسیدگی به این اختلافات و جمع‌بندی آن‌ها و رسیدن به نظر واحد، نیاز به مدیریت شخص واحدی است که حرف نهایی را بزند.

۳ ـ اداره فعالیت‌ها و نفرات در جهتی واحد

اگر اهداف مشترک باشند اما هر کدام از نیروها کاری  انجام دهند که خود صلاح می‌بینند، ممکن است فعالیت‌ها تداخل داشته باشد و یا هر کدام به صورت جزیره‌ای عمل کنند و عملکردشان ربطی به یکدیگر نداشته باشد؛ در حالی که نیروهای مختلف برای رسیدن به اهداف مشترک باید تکمیل‌کننده‌ تلاش‌های یکدیگر باشند. برای ایجاد این نظم و هماهنگی نیاز به وجود یک مدیر در مجموعه‌ تربیتی است.

۴ ـ آماده‌سازی امکانات لازم

عملیاتی شدن برنامه‌ها نیاز به بودجه‌ مناسب و امکانات لازم دارد به عنوان مثال ممکن است اردوی خوبی طراحی شود ولی این اردو نیاز به اردوگاهی طبیعی و شبانه‌روزی داشته باشد؛ بنابراین برای اثرگذاری این اردو فقط احتیاج به فکر و طراحی یک اردوی خوب نیست بلکه نیاز به امکانات و جذب بودجه مناسب برای اجاره اردوگاه مناسب است.

وجود تیم مدیریتی کاربلد در تهیه‌ بودجه و امکانات به‌خصوص در فضایی که اکثر مجموعه‌ها به صورت مردمی اداره می‌شوند، لازمه‌ یک مجموعه‌ فعال تربیتی است.

حرف پایانی

از مجموع آنچه گفته شد، به دست می‌آید که رابطه‌ نزدیکی بین مدیریت و فعالیت تربیتی در قالب مجموعه حاکم است و برای بالارفتن درصد موفقیت فعالیت‎های تربیتی و موفقیت در تدوین و توجه به ارکان یک مجموعه، به وجود یک ساختار مدیریتی دقیق، و مدیری توانا به مباحث تربیتی و مدیریتی نیاز است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس