تربیت در تشکل

نقش مدیریت در قسمت‌های مختلف مجموعه (۱)

اگر مجموعه‌ای هیچ کدام از ارکان را نداشته باشد، با وجود مدیریتی مناسب به تمامی ارکان دست پیدا خواهد کرد، اما اگر از مدیریت مناسبی برخوردار نباشد علی رغم وجود ارکانِ دیگر، به اهداف تعیین شده نخواهد رسید. حال به برخی از نقش‌های مدیریت اشاره می‌کنیم:

۱ ـ ترسیم قوانین و مقررات در مجموعه

هر تشکلی دارای قوانینی است که از هرج و مرج جلوگیری کرده و نظمی مناسب در بین پست‌ها و افراد مجموعه برقرار می‌سازد. قوانین و مقرراتی مانند اینکه چه متربیانی جذب شوند؟ برنامه‌های مجموعه در چه نظامی و به‌وسیله‌ چه کسانی برنامه‌ریزی ‌شوند؟ تشویق و تنبیه در مجموعه به چه شکلی باشد؟ حدود و اختیارات معاونین و مسئولان تا چه حدی است؟

۲ ـ رهبری و مدیریت فکری و تربیتی

فعالیت تربیتی نیاز به یک نگاه عمیق و دقیق دارد و همه افرادی که در مجموعه‌ها فعال هستند شاید توان یا زمان لازم برای مطالعه و فکر در مسائل تربیتی نداشته باشند، بنابراین لازم است شخص یا عده‌ای به عنوان رهبر یا مدیر، مسئولیت فکری مجموعه را بپذیرند و از کار بدون پشتوانه‌ فکری جلوگیری کنند. وظیفه تیم مدیریتی در گام اول تعیین چشم‌انداز و اهداف در مجموعه و در گام‌های دیگر تطبیق تمامی فعالیت‌های مجموعه بر این چشم‌انداز و اهداف است.

۳ ـ جذب و رشد نیروها

نیروی انسانی، مهم‌ترین ابزار تحقق اهداف تربیتی است و باید دقت زیادی در انتخاب و رشد تربیتی آن‌ها داشت. نیروی‌های انسانی به‌خصوص مربیان، افرادی هستند که مستقیما با متربیان و مخاطبان مجموعه ارتباط دارند و اثرگذاری بالایی دارند؛ به همین جهت باید در گزینش آن‌ها و نوع مسئولیتی که به عهده می‌گیرند، دقت بالایی صورت بگیرد.

نکته دیگر اینکه نیروهای انسانی صرفا یک ابزار تربیتی نیستند و نباید نگاه ابزاری به آن‌ها داشت، بلکه آنها خود انسان هستند و باید رشد یابند و برای رشدشان احتیاجاتی دارند که تیم مدیریتی مجموعه باید برای آن‌ها برنامه داشته باشد.

کلام آخر

مدیریت،  رکنی که در هر جامعه و تشکلی از اهمیت خاصی برخوردار است، تمامی مسائل به آن ختم می‌شود و اگر در جامعه‌ای وجود نداشته باشد، قطعا آن جامعه به هرج و مرج افتاده و به قهقرا می‌رود، در واقع مدیریت تصمیم‌گیرنده برای تک تک مسائل بوده و بایستی جهت پیش‌بُرد اهداف و فعالیت‌های هر جامعه به فکر حل مسائل و مشکلات آن باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس