تربیت در تشکل

نقش ابعاد مختلف برنامه‌ریزی در مدیریت

با بالا بردن اطلاعات‌مان نسبت به مسئله برنامه‌ریزی، مجموعه بهتری داشته باشیم.

شاید مناسب باشد برای پی بردن به اهمیت و نقش برنامه‌ریزی به برخی از ابعاد آن توجه جدی‌تری داشته باشیم:

الف) فواید برنامه‌ریزی

۱ ـ جهت دهی به عمل مدیران و کارکنان:

برنامه‌ریزی و تعیین اهداف سبب حرکت تمامی مدیران و کارکنان در جهتی واحد شده و احتمال رسیدن به اهداف مشترک را افزایش می‌دهد.

۲ ـ عطف توجه بیشتر مدیران به هدف‌های سازمان:

تعیین اهداف و تبیین آن‌ها برای مدیران و مسئولان قطعا باعث توجه خاص آن‌ها به اهداف شده و در طول فعالیت سبب خروج آن‌ها از ندانم‌کاری‌هایی خواهد شد که هیچ ربطی به اهداف ندارند.

۳ ـ پرهیز از فعالیت‌های تکراری یا بی‌ثمر:

با برنامه‌ریزی هر فعالیتی در زمان مناسب و توسط فرد مناسب انجام خواهد پذیرفت و از فعالیت‌های هم عرض و تکراری جلوگیری خواهد شد.

۴ ـ شفاف‌سازی هر چه بیشتر فعالیت‌ها برای تسهیل کارها:

گُنگ بودن برخی فعالیت‌ها سبب از بین رفتن انگیزه و توان کارمندان و همچنین هدر رفتن امکانات و بودجه خواهد شد.

۵ ـ تهیه ابزار برای کنترل وارزیابی:

اگر برنامه‌ریزی مناسبی صورت نپذیرد، از ارزیابی و کنترل مناسبی برخوردار نخواهیم بود. ارزیابی مناسب نیاز به تعیین ملاک‌ها و معیارهایی دارد که از برنامه‌ریزی مناسب نشأت می‌گیرد.

ب ـ مراتب برنامه‌ریزی

از آنجا که برنامه‌ سازمان‌ها به دو قسمت کلان و عملیاتی تقسیم می‌شوند، برنامه‌ریزی نیز دارای مراتبی است: قسمت اول برنامه‌ریزی در مورد کلان مجموعه و سازمان می‌باشد که برنامه‌های راهبردی یا استراتژیک نام دارند و قسمتی دیگر از برنامه‌ریزی مربوط به برنامه‌هایی برای تحقق برنامه‌های راه‌بردی هستند که برنامه‌های عملیاتی نام دارند.

۱ ـ برنامه‌های راه‌بردی:

برنامه‌هایی که برای کسب اهداف جامع سازمان طراحی می‌شوند به طوری که متضمن اجرای مأموریت سازمان باشند.

۲ ـ برنامه‌های عملیاتی و تاکتیکی:

برنامه‌هایی که جزئیات نحوه اجرای برنامه‌های استراتژیک و راه‌بردی را نشان می‌دهند. این برنامه‌ها مشتمل بر تصمیم‌هایی کوتاه مدت‌اند که برای استفاده بهینه از منابع موجود در مقاطع زمانی معین اتخاذ می‌شوند.

جمع‌بندی

در این یادداشت به گوشه‌هایی از فواید و مراتب برنامه‌ریزی اشاره شد که می‌تواند انگیزه‌های زیادی برای متصدیان امور تربیتی در فرایند تصمیم‌گیری و رسیدن به اهداف مناسب در مجموعه تربیتی ایجاد کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس