تربیت در تشکل

مراتب اهداف در مجموعه تربیتی

اهداف چهارگانه در مجموعه تربیتی را بشناسیم

آگاهی به مراتب و سطوح اهداف در هنگام برنامه‌ریزی یکی از نیازهای اساسی برنامه‌نویسی است؛ چرا که بسیاری از مجموعه‌ها در هنگام برنامه‌ریزی به مرتبه‌ای از اهداف بسنده می‌کنند که هیچ اثری در برنامه‌ریزی ندارد. اهداف را می‌توان در چهار مرتبه تصور و طراحی کرد:

۱ ـ هدف کلان یا غایی

این نوع هدف که در واقع هدف اصلی مجموعه و قله‌ مورد نظر در تربیت  محسوب می‌شود، باید با توجه به ظرفیت و استعدادهای انسان  طراحی بشود. به عنوان مثال می‌توان از عبودیت به عنوان مصداق‌ اهداف غایی در مجموعه تربیتی نام برد.

۲ ـ اهداف کلی

اهداف کلی بر پایه‌ عنصر‌یابی و تحلیل هدف کلان طراحی می‌گردند. در مثال عبودیت می‌توان تحلیل کرد که یک عبد باید دارای چه شناخت‌ها، گرایشات و مهارت‌هایی باشد. می‌توان در قسمت رفتاری و مهارتی به اهداف کلی‌ مانند صالح شدن، مصلح شدن، و مجاهد شدن اشاره کرد.

۳ ـ اهداف تفصیلی

اهداف تفصیلی نیز بر اساس تحلیل هر یک از اهداف کلی و همچنین نیازها و مقدماتی که برای رسیدن به اهداف کلی احتیاج داریم، طراحی می‌گردند، به‌عنوان مثال در تحلیل هدف مصلح شدن می‌توان به هدف‌هایی مانند شناخت جامعه، گروه‌بندی‌ها و همچنین مهارت تعامل سازنده با دیگران اشاره کرد.

۴ ـ اهداف عملیاتی

هیچ یک از سه گروه اهداف بالا به صورت مستقیم نمی‌توانند در برنامه‌ریزی نقشی مناسب ایفا کنند، بلکه اهداف میانی نیز باید یک مرحله‌ دیگر نازل شده و به اهدافی عملیاتی و جرئی تبدیل شوند. در حقیقت بر اساس این مرتبه از اهداف است که می‌توان برنامه‌ریزی کرد و سپس با توجه به آن، برنامه‌ها را نقد کرد و عملکرد و روش را مورد ارزیابی قرار داد.

بررسی یک آسیب در مجموعه‌های تربیتی

مشکلی که در اهداف بسیاری از مجموعه‌های تربیتی می‌توان به وضوح دید، ‏ابهام و کلی‌گویی است. برخی مجموعه‌ها اهدافی که قابلیت برنامه‌ریزی ‏ندارند را مدنظر قرار داده و نتیجا در مقام برنامه‌ریزی به مشکل ‏می‌خورند و به دلیل کلی‌گویی، نمی‌توانند برنامه‌های لازم برای دست‌یابی به اهداف را طراحی ‏کنند.

حرف آخر

از باب مقدمه بودن برای رسیدن به اهدافی که در بالا ذکر شد،  باید به هدف‌هایی مانند مهارت مدیریت، مهارت جذب و دوست‌یابی، شناخت اهداف معاشرت و شناخت حقوق و آداب در روابط اجتماعی اشاره کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس