تربیت در تشکل

تعیین اصول و سیاست‌های تربیتی در مجموعه تربیتی

شاخصه‌های اصول تربیتی در مجموعه را بشناسیم

اصول و سیاست‌هایی که بر روند تربیتی مجموعه حاکم هستند، اصول و سیاست‌های تربیتی نام دارند؛ اشاره کردن به برخی از این اصول خالی از لطف نیست:

۱ ـ توجه به آزادی متربیان و انتخاب‌گری آن‌ها

انبياء الهي هدفي كه در هدایت و تربیت انسان‌ها دنبال مي‌كنند، اين است كه زمينه‌هاي مناسب و درستي را براي انتخاب و اختيار انسان فراهم كنند. تربيت اسلامي تربيتي نيست كه در آن بتوان به هر قيمت و شكلي افراد را هدايت كرد.

انسان، موجودی انتخاب‌گر است و هنگامی اعمالش ارزش پیدا می‌کند که از روی انتخاب صورت بگیرد نه از روی اجبار و عدم اختیار؛ بنابراین فعالیت‌های تربیتی را باید در سیر تربیت  طوری طراحی کرد که قدرت انتخاب‌گری رشد کند.

۲ ـ مستمر و تدریجی بودن تربیت

انسان رشد جسمانی دیرهنگامی دارد و چندین سال طول می‌کشد تا جسم او به رشد مناسبی برسد، روح و روان او نیز به یک‌باره رشد نمی‌کند و باید این نکته را مدنظر قرار داد که با برنامه‌های فصلی و حتی یک‌ساله یا دوساله نمی‌توان زمینه رشد حداکثری و واقعی انسان را ایجاد کرد. تربیت نیاز به استمرار دارد و به‌تدریج در نهان انسان جا باز می‌کند.

۳ ـ توجه به تربیت فردی و تفاوت انسان‌ها با یکدیگر

انسان‌ها در مسیر تربیت از تفاوت‌های زیادی نسبت به یکدیگر برخوردارند. این تفاوت‌ها می‌تواند در شخصیت، میزان و نحوه استعداد، شرایط محیطی و خانوادگی، عُلقه‌ها و مانع‌ها باشد که هرکدام اثرگذاری مستقیم و مهمی در رشد آن‌ها ایفا می‌کنند.

حرف پایانی

مجموعه تربیتی برای رسیدن به موفقیت در عرصه تربیت نیازمند به یک‌سری سیاست‌ها و اصول تربیتی است  تا با یک سیر منطقی و منسجم بتواند اهداف مناسب در مجموعه را پیاده سازد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس