سبک تربیت

راه‌کارهای انگیزشی درمان خود‌ارضائی در نوجوان

نوجوانی که به خودارضائی مبتلا است را باید با ترفندهای مختلفی درمان کرد، یکی از این ترفندها، راه‌کارهای انگیزشی است که در این یادداشت به بعضی از  موارد آن اشاره می‌کنیم:

۱ ـ آشنا کردن با پیامدهای خودارضائی

ذهن و جسم را ضعیف می‌کند و این نوع شهوت‌رانی با طبیعت آدمی مغایرت دارد. همچنین گوشه‌گیری، خواب آشفته، خستگی زیاد، کم‌خونی، پریدگی رنگ، لاغری و سستی،کج‌خلقی، عصبانیت، بی‌اشتهایی و … گوشه‌ای از عوارض خودارضائی هستند.

۲ ـ امیدآفرینی

بيشتر نوجواناني که دچار «خودارضايي» می‌شوند، از آينده ترس دارند و خود را از رحمت پروردگار به‌دور مي‌بينند. تصورشان اين است که بعد از چند بار توبه و شکستن آن، ديگر اميدي وجود ندارد. چنانچه بتوانيم در دل نوجوانان اميد بيافرينيم و راه برگشت را آسان جلوه دهيم، نوجوان موفق به توبه و ترک عمل انحرافي خواهد شد.

۳ ـ تشویق و ترغیب

برای نوجوانی که مبتلا به خودارضائی است، تشويق و ترغيب اطرافيان او را در ترک و درمان اين ابتلا پايدارتر و راسخ‌تر مي‌سازد و سختي راه را بر او آسان مي‌کند.گفتني است که در برخورد با مسائل اخلاقي و به‌ويژه انحرافات جنسي، حرمت فرد بايد کاملاً محفوظ بماند.

اخلاق اسلامي، اين گونه حکم مي‌کند که دامنه اطلاع از انحرافِ فرد به ديگران گسترش نيابد؛ به‌عنوان مثال چنانچه يکي از مربيان به عنوان اولين فرد از انحراف دانش آموز نوجواني مطلع شود، به‌هيچ وجه لزومي ندارد که ديگر همکاران  در جريان قرار گيرند.

۴ ـ تقویت اراده

از عمومي‌ترين حالات  نوجوانان مبتلا به خودارضائی، اين است که اراده ندارند و يا اراده‌شان آن‌قدر ضعيف شده که به مجرد تصميم‌گيري براي ترک انحراف، چندي نمي‌گذرد که مجدداً مرتکب عمل می‌شوند.

نوجوانان برای ترک و درمان خودارضائی نیاز به اراده نیرومند و قوی دارند. نکته دیگر اینکه اراده همچون نهالی است که باید آن‌را پرورش داد تا به مرحله شکوفایی و ثمردهی برسد؛ بنابراین اراده تقویت‌شدنی و پرورش‌یافتنی است.

حرف آخر

عوامل زیادی باید دست در دست هم دهند تا یک نوجوان مبتلا به خودارضائی درمان شود. مواردی که در بالا ذکر شد، صرفا راه‌کارهایی بودند که در زمینه انگیزه‎سازی برای ترک یا درمان می‌توانند مؤثر واقع شوند و در کنار این راه‌کارها باید عوامل دیگر را نیز بررسی کرد و به‌کار بست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس