سبک تربیت

آسیب‌های فردی روابط دختر و پسر در نوجوانی

میل ذاتی نوجوان در سال‌های بلوغ جنسی، از ویژگی‌های این دوره است که احتمال دارد منجر به روابط آسیب‌زا بین دختران و پسران شود. بعضی از آسیب‌های فردی اینگونه روابط را برمی‌شماریم:

 مشغولیت فکر و ذهن

اکثر کسانی که مبتلا به این روابط شده‌اند، اذعان دارند که تمام فکرشان حتی در خواب درگیر این رابطه بوده است که نمود و ظهور بارز آن در افت تحصیلی است.

 بدبینی

یکی از این آفت‌ها، بدبینی افراطی است که باعث می‌شود افراد زیر بار ازدواج نروند؛ نتیجه این نگاه بالا رفتن سن ازدواج است.

 هدر رفتن سرمایه‌ها (سوختن فرصت‌ها)

این روابط به علت ایجاد وابستگی باعث از بین رفتن فرصت های موفقیت نوجوان می­شود، چه در زمینه شغلی و چه در زمینه فعالیت هایی علمی مانند مطالعه و تحقیق

 اضطراب و نگرانی

اضطرابی که از قطع رابطه، اطلاع داشتن دیگران، احساس گناه، عذاب وجدان و مخالفت‌های احتمالی بزرگ‌تر ها نشأت می‌گیرد. البته احساس گناه و عذاب وجدان بین نوجوانانی که ریشه‌های مذهبی دارند، بازخورد بیشتری دارد.  این احساس گناه به‌نوعی اختلال روحی و در بعضی موارد به مشکلات رفتاری منجر می‌شود.

 شکست عاطفی

بسیاری از این روابط منجر به ازدواج نمی‌شود و در نتیجه نوعی شکست عشقی و عاطفی دامن‌گیر افراد به ویژه دختران می شود که گاهی تا مرز افسردگی ، جنون و خودکشی پیش می رود.

از بین رفتن غیرت

کسانی که خود مبتلا به روابط می‌شوند، نسبت به رابطه گرفتن اطرافیان خود عکس العملی نشان نمی‌دهند و حتی در برخی از موارد خودشان واسطه این رابطه‌ها می‌شوند.

تنوع‌طلب شدن

انسان وقتی در زمینه جنسی تنوع‌طلب شد، نیازهای کاذب برای او ایجاد می‌شود و اشباع هم نمی‌گردد؛ سلب آرامش یکی از آثار تنوع‌طلبی است.

 انحراف جنسی

غریزه جنسی از نعمت­های خداوند به نوع بشر است که باعث تدوام نسل او و ایجاد روابط گرم و با محبت می‌شود؛ البته این غریزه مانند سایر غرایز انسانی باید به‌موقع و در مسیر مناسب مورد توجه و استفاده قرار گیرد اما شکل‌گیری روابط ناسالم باعث ایجاد  انحراف و طغیان در غریزه جنسی می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس