سبک تربیت

راه‌کارهای بینشی برای درمان خودارضائی در نوجوانان

پنج گام بینشی برای درمان خودارضائی نوجوان

برای درمان خودارضائی در نوجوان، یک‌سری راه‌کارهای بینشی وجود دارد که در این یادداشت به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

۱ـ مثبت‌گرائی (از بین بردن احساس پوچی)

براي درمان نوجوان خودارضاء، با ارزش بخشيدن به وی، ابتدا به نفي احساس پوچي اقدام شود و سپس باید با تشخيص نقاط مثبت زندگي اش، او را در جهت پرورش اين بخش از شخصيت ياری کرد. درحقيقت با اين عمل، به احيای جنبه‌های مثبت نوجوان پرداخته می‌شود.
۲ـ تأمین احساس کفایت (هویت بخشی)

احساس کفايت، حاصل تعامل نوجوان با محيط است. اطرافيان نوجوان در برخوردها و ارتباط‌هاي عميقي که با او برقرار مي‌کنند، مي توانند با شخصيت دادن  و تأييد کفايت وي، بر استحکام اخلاقيش بيفزايند و برعکس با تحقير  او، ساختمان اخلاقيش را متزلزل کرده و فرو ريزند.

۳ـ برحذر داشتن

تربيت متعادل، در طيفي گسترده جريان پيدا مي‌کند که يک قطب آن «انذار» (برحذر داشتن) است و قطب ديگر آن را «تبشير»(تشويق نمودن) شکل مي‌بخشد. انسان به همان اندازه که نيازمند نيروي محرکه  تشويق است، به همان نسبت نيز محتاج نيروي بازدارنده  تنذير (احذار کننده) است.

۴ـ پرورش معنویت

در عصری زندگي می‌کنيم که جهان به‌شدت در ماديات غلتيده و  غرق درجاذبه هاي دنيايي شده است و خلأ  بزرگی  از اخلاق، ايمان و عرفان پديد آمده است؛ به عبارتي امروزه جهان به‌شدت نيازمند تفسيري معنوي از هستي است.
نوجوان نيز در چنين جامعه اي، علاقه‌مند است که به نوعي عطش خود را در زمينه  معنويات، عرفان، ايمان و اخلاق  فرو نشاند. پايه هاي ايمان که براساس فطرتي خداجو در وجود نوجوان از ابتدا ريشه داشته است، بايد پرورش يابد و ساختمان مستحکم اخلاقي و ديني در وجودش بنا شود.

۵ـ حقارت لذت‌های مادی

يكي از بهانه‌هاي نوجوانان براي ابتلا به انحرافات جنسي مثل خود ارضايي داشتن لذت است. باید توجه داشت که لذت و شادمانی تنها در لذت‌های مادی خلاصه نمی‌شود. لذت و شادمانی واقعی در هر چه بیشتر نزدیک شدن به هدف والای آفرینش و آراسته شدن به خصلت های انسانی و الهی است.

کلام آخر

پنج موردی که در بالا عنوان شد، راه‌کارهای بینشی درمان خودارضائی بودند. والدین و مربیان تربیتی این راه‌کارها را در کنار راه‌کارهای انگیزشی و رفتاری به‌کار بگیرند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس