سبک تربیت

شیوه تعامل با عصبانیت نوجوانان

بررسی

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

User Rating: 4.1 ( 4 votes)

برخی در دوره نوجوانی تندخو می‌شوند و معمولا  بعد از مدتی از عصبانیت خود پشیمان می‌شوند. نوع برخورد و واکنش پدر و مادرها و مربیان تربیتی با نوجوان تندخو و عصبی همواره مورد سؤال بوده است. در این یادداشت روش‌های تعامل با نوجوان عصبی را خواهیم آموخت:

۱ـ کمبودها، عامل عصبانیت

معمولاً هر اختلالی پاسخی به یک ناکامی است. به صورتی که از یک منبع شروع شده و به منابع دیگر سرایت می کند؛ مثلاً ممکن است ناسازگاری به جهت ویژگی‌های خاصی مثل عدم توانایی در جلب توجه والدین شروع شده و سپس به تند مزاجی با آن ها منجر شده باشد.

علاوه بر این تکرار  ناکامی‌ها باعث افزایش درگیری بیش‌تر بین فرد و والدین می‌شود. در این بین، بعضی از خصوصیات دوره نوجوانی مثل تغییرات در ترشح بعضی از هرمون‌های داخلی بدن  به افزایش تنش‌های ناخواسته کمک می‌کند. بنابراین حساسیت خود را نسبت به این قضیه کم‌تر کنید.

۲ـ مقطعی بودن این دوران

نوجوان باید بداند که این دوره مقطعی است و به زودی به پایان خواهد رسید؛ همچنین آرامش روحی و روانی، پیدا کردن ارج و قرب نزد والدین و نزدیکان، نیاز به اعصابی متعادل برای زندگی، مانع از مشاجره خواهد شد.

۳ـ درنظر گرفتن محرومیت‌های عاطفی

در بیش‌تر موارد، محرومیت های عاطفی موجب ایجاد مشکلات رفتاری می شود؛ در این مواقع مدارای منطقی از جانب پدر و مادر و هوشیارسازی نوجوان از اهمیت بالایی برخوردار است.

۴ـ ورزش و رژیم غذایی مناسب

تغییر در ترشح غده‌های درون‌ریز در دوران نوجوانی که سن جهش رشدی است، مستلزم رژیم غذایی و ورزش‌های مناسب است. با رعایت این نکته در سلامت روحی و روانی نوجوان‌تان کوشا باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس