سبک تربیت

راه‌کارهای رفتاری برای درمان خودارضائی در نوجوانان

برای درمان خودارضائی در نوجوانان، یک‌سری راه‌کارهای رفتارری وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱ـ مدیریت فکر و خیال

فکر و خیال‌پردازی سهم به‌سزایی در تحریک قوای جنسی دارند. در مقابل آن یاد خدا  نقش مهمی در دور کردن افکار شیطانی در خواب و بیداری از انسان دارد. از این رو شایسته است که مربیان و والدین تمهیداتی فراهم کنند تا افراد تحت تربیتِ خود را از افکار منفی و خیال‌پردازی دور کنند.

۲ـ مدیریت دوست‌یابی

يكي از علت‌های خودارضائي، دوستي و رفاقت با دوستان منحرف است. اگر نوجوان دوستان نابابي دارد، براي پيشگيري از ابتلا به خودارضايي حتما از اين مارهاي خوش خط و خال فاصله بگيرد تا از زهر‌هاي كشنده آنان جان سالم به‌در برد.

۳ـ مدیریت ورودی‌ها (چشم و گوش)

يکي از مهم‌ترين راه‌هاي کنترل تحريکات جنسي، اين است که نوجوان بايد مراقب باشد تا از طريق نگاه به نامحرم تحريک نشود؛ زيرا اکثر‌ انحرافات جنسي، از «نگاه» آغاز مي‌شود. از طرفی گوش دادن به بعضی از صحبت‌ها نیز ممکن است باعث تحریک جنسی شود.

۴ـ مدیریت خلوت و فراغت

یکی از اموری که به ابتلای فرد کمک می‌کند، خلوت و فراغت او است، مثلا ساعت فراگیر خیال‌پردازی های آلوده در نوجوانان، هنگام خواب است، مخصوصا اگر مشغولیت های دیگری هم نداشته باشد. یک نوجوان وقتی باید به رخت‌خواب برود که پلک هایش سنگین شده باشد.

۵ ـ مدیریت تغذیه

با توجه به تفاوت غذاها در نوع ویتأمین های موجود در آن‌ها، درجه تحریک‌کنندگی‌شان نسبت به غریزه جنسی متفاوت است، از این رو باید از بعضی غذاهای تندکه محرک این غریزه اند، اجتناب کرد.

۶ـ مدیریت محیط

فضاي آلوده نقش به‌سزايي در ابتلاي انسان به معصيت دارد، از اين رو اسلام سفارش كرده  كه در اين فضا تنفس نكنيد، زيرا به سرعت با ورود شيطان در اين فضا زمينه‌هاي تحريك جنسي فراهم مي شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس