سبک تربیت

چرا بعضی از نوجوانان  تنهایی را به همراهی با خانواده ترجیح می‌دهند؟

برخی از نوجوانان از بودن در کنار پدر و مادر و خانواده فراری هستند، به‌طوری که در اغلب مهمانی‌ها و مسافرت‌ها شرکت نمی‌کنند و تنهایی را ترجیح می‌دهند. روش‌های مواجهه با این مسئله:

۱ـ درنظر گرفتن تغییرات سریع دوران بلوغ

به خاطر تغییرات سریعی که در دوران بلوغ رخ می‌دهد، نه تنها نوجوان بلکه والدین هم دچار سردرگمی در ارتباط با هم می‌شوند. توجه داشته باشید که ویژگی شاخص نوجوانی حرکت تدریجی به سمت استقلال است، پس والدین باید به فرزند خود کمک کنند تا این مرحله را پشت سر گذارد، نه اینکه مانع از رشد و تحول او شوند.

۲ـ همکاری در تصمیم‌های مهم

در اتخاذ تصمیم‌های مهم و اساسی با او همکاری کنید. سعی کنید راه حل و تصمیمی را انتخاب کنید که مورد قبول شما (پدر و مادر) و فرزندتان باشد.

۳ـ توجه به ویژگی‌های خاص نوجوان

ممکن است نوجوان در برخی از زمینه ها، نظرات و دیدگاهی متفاوت از شما داشته باشد یا اصلاً کارها و اقداماتی را انجام دهد که شما نتوانید علت آن را درک کنید. سعی کنید رفتارهای او را با دید مثبت ببیند و درک کنید که نوجوان شما دارای ویژگی‌های خاص خود است.

۴ـ فرصت دادن به نوجوان برای تصمیم‌گیری

والدین تصور می‌کنند که همیشه مسئول سلامت و نشاط نوجوان‌شان هستند، در حالی‌که وقتی بچه ها به سن نوجوانی و بلوغ می رسند، وقت آن رسیده که به آنها فرصت بدهید تا خودشان تصمیم بگیرند و مسئول سلامت و تندرستی خود باشند. اجازه دهید اشتباه کنند و عواقب اشتباه خود را ببینند و تاوان آن را بپردازند. برای اینکه  نوجوان درس موفقیت بگیرد، باید اشتباه کند.

۵ ـ گوش شنوا بودن برای نوجوان

بهتر است به جای آنکه دائماً زبان به نصحیت نوجوان خود باز کنید، به حرف‌ها و درد دل های او گوش بدهید. نوجوانان تمایل فراوانی برای صحبت کردن با والدین خود دارند، البته به شرط آنکه به اندازه کافی سکوت کنید و فرصت لازم برای صحبت‌کردن به او را بدهید.

۶ـ قائل شدن به حریم خصوصی در رابطه با نوجوان

نوجوانان علاقه‌ی زیادی به خلوت و تنهایی دارند، پس این حالت را از آنها دریغ نکنید. اگر دیدید به اتاقش پناه برده و با خود خلوت کرده، دائماً خلوت او را نشکنید.

حرف پایانی

ممکن است نوجوان در مدرسه، با دوستان و یا با سرگرمی‌های مختلف (مانند تلفن همراه، کامپیوتر، اینترنت و…) سرگرم باشد. این شما هستید که باید با او ارتباط برقرار کنید و این فاصله را بشکنید. مکان‌ها و یا موقعیت‌های مورد علاقه‌ نوجوان‌تان را انتخاب کرده و روابط ‌ را با او از سر بگیرید.

بررسی

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

User Rating: 4.58 ( 2 votes)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس