سبک تربیت

ویژگی‌های عمومی در دوره نوجوانی (۲)

نوجوان‌مان را بیشتر بشناسیم!

در یادداشت قبل به برخی از ویژگی‌های عمومی دوران نوجوانی اشاره کردیم؛ در این نوشتار ویژگی‌های دیگری از این دوره را مرور کنیم:

۱ـ دوران لباس‌های تنگ و کوتاه (تغییرات فیزیولوژی)

از جمله ویژگی‌های این دوران، پوشیدن لباس‌های تنگ وکوتاه است، علت نام‌گذاری به‌خاطراین است که سرعت رشد خیلی بالاست و غدد جنسی شروع به ترشح می‌کنند و این ترشح بلافاصله تغییرات جسمی را زیاد می کند.

 ۲ـ متفاوت شدن انتظارات اجتماعی

از جمله ویژگی های این دوران، متفاوت شدن توقعات اجتماعی است، یعنی زمانی که پشت لب نوجوان سیاه می‌شود، اطرافیان از او انتظار انجام رفتار بزرگ‌سالان را دارند، در حالی که این فرد هنوز در فضای بازی است و در مواردی ناپختگی هایی دارد.

ا ز طرفی وقتی رفتارهای بزرگ‌سالانه انجام می‌دهند، اطرافیان آنان را قبول نمی‌کنند و از سوی دیگر وقتی رفتار کودکانه می‌کنند،باعث تعجب دیگران می‌شود؛ از این نظر دوران سختی است و درکش برای خود فرد هم سخت است!

۳ـ به‌وجود آمدن فضای بحران در دوره نوجوانی

آن فضای عاطفی که بین بلوغ جسمی و بلوغ فکری پدید می‌آید را بحران می‌گویند، یعنی نوجوان به‌لحاظ جسمی در خود پختگی می‌بیند که آماده ازدواج است ولی درک این قضایا برای افراد بزرگ‌سال سخت است؛ به خاطر همین در این سن نوع برخورد و رفتار و نگاه‌ها همگی تغییر می‌کند.

۴ـ تفاوت جنسیتی

تفاوت جنسیتی ویژگی دیگر این دوران است، به این معنا که جنس مخالف فکر فرد را مشغول به خود می‌کند، مثلا دخترها در صحبت‌های روزمره خود دائما از ویژگی‌های پسران گفتگو می‌کنند و همین  بحث ها و گفتگوها در پسرها نیز یافت می‌شود. علت اصلی این گفت‌وگوها نیاز  به جنس مقابل است که  در دسترس نیست. در این فضاها رابطه‌هایی بین دختر و پسر به وجود می‌آید که زندگی‌شان را دچار مشکلات جدی می‌کند.

۵‌‌‌ ـ تضادورزی

اولین جایی که این ویژگی خود را نشان می‌دهد در فضای خانواده است. به این معنا که اگر نوجوان با والدین تضاد ورزی نکرد و کاملا بچه مطیعی بود، حتما اشکالی به وجود آمده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس