سبک تربیت

ویژگی‌های عمومی در دوره نوجوانی (۱)

نوجوانی را با چه شاخصه‌هایی بشناسیم؟

نوجوانی دوره حساسی است که ویژگی‌ها و مراحل مخصوص به خودش را دارد. برخی از این ویژگی‌ها جنبه عمومی‌تری دارند که در این یادداشت به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱ـ دوره بازنگری

نوجوانی دوره بازنگری  و فرم مجدد گرفتن است؛ به بیان دیگر دوره برزخی است. بازنگری یعنی اگر سیستم تربیتی اشتباهی کرده باشد، امکان آن است که بتوانیم در این دوران جبران کنیم. بهترین زمان برای اصلاح رفتارهای غلطی که قبلا اتفاق افتاده یا مشکلاتی که ایجاد شده یا بذرهایی که بد کاشته شده و قاعده‌هایی که غلط شکل گرفته، این دوره است؛ یعنی با سرعت می‌توان آن مشکلات را درست کرد و فرد را از گرفتاری هایی که بعدا ممکن است گرفتارش شود، نجاتش داد.

۲ـ دوران انتخاب‌های بزرگ

دوران انتخاب‌های بزرگ و سرنوشت‌ساز به این معنا که انتخاب‌های این دوره، هرکدام به اندازه یک بار به دنیا آمدن می ارزد، مانند انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل و در نهایت انتخاب همسر، زیرا بسیار مهم است که چه کسی را در کنار خود قرار دهیم.

۳ـ بلوغ جنسی

بلوغ جنسی یکی از معضلات ذهنی انسان‌ها به‌خصوص در مردها است که از زمان بلوغ آغاز و تا آخر زندگی، انسان را همراهی می‌کند، این نیاز به شکلی عجیب و یک دفعه شروع به فعالیت می‌کند و تمام خطوط تحول را در خود قرار می‌دهد.

در صورتی که مسائل دوره‌های پیشین به خوبی طی شده باشد و سیستم تربیتی خوب عمل کرده باشد، در این مرحله بلوغ جنسی اذیت‌کننده نیست و قابل مهار است، اما اگر اشکالات حل نشده باشد،  وقتی فرد از نظر جنسی بالغ می‌شود، ۸۰ درصد ذهنش را به خود مشغول می‌کند.

۴ـ اثرگذاری خارج از خانواده

اثر تربیتی والدین بر روی فرزندان در قبل از دورۀ نوجوانی حدود۸۰ درصد است و سهم نسبتا بالایی را عهده‌دار است، اما این نسبت در دوران نوجوانی دقیقا برعکس است یعنی ۸۰ درصدِ اثرگذاری‌ها مرتبط با فضای خارج از خانواده به‌خصوص دوستان و هم‌سالان می شود و۲۰ درصد مربوط به سهم خانواده است، بنابراین باید بیشتر روی مدیریت اجتماعی و ارتباطی در نوجوان کار کنیم تا خانواده که سهم کم‌تری از اثرگذاری در این دوره دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس