سبک تربیت

نوجوان و موسیقی غربی

بعضی از نوجوانان به‌خاطر مراودت با دوستان و برخی اقوام، به آهنگ‌های غربی علاقه‌مند می‌شوند، به‌صورتی که این موسیقی گوش دادن نوعی عادت برای آن‌ها می‌شود. شیوه صحیح برخورد با این‌دست از نوجوان:

الف) درنظر گرفتن تحولات ذهنی و رفتاری

تغییرات ذهنی و رفتاری اقتضای سن فرزندان است  و در همه یا اکثر نوجوانان وجود دارد،  مهم آن است که آن‌را چگونه مدیریت می‌کنید .

مقابله با بدرفتاری یا تحول خواهی، تشخص طلبی و پیدایش گرایش های ذهنی و فکری نو در فرزندان، یکی از تلاش‌های بزرگ روانشناسان را به خود اختصاص داده است. نخستین اصلی که والدین باید در هر صورت و شرایط آن را به یاد داشته و تابلوی عملکرد خود در مواجه با فرزندان قرار دهند، این است که از تنبیه بدنی به‌منظور خاموش سازی بدرفتاری، هدایت یا ایجاد تغییر مطلوب استفاده نکنند.

ب) دوری از توهین و سرزنش

نباید نوجوانی که در مسیر شکل گرفتن شخصیت و استقلال روحی و فکری است، مورد توهین و سرزنش قرار بگیرد، زیرا چنین برخوردهایی واکنشی از جنس خودش را خواهد داشت ،اگر چه ممکن است سلطه خانواده به گونه‌ای باشد که فرزندان نتوانند واکنش های منفی خود را ابراز و اظهار کنند، اما آن را به صورت عقد‌ه‌ای در دل خود نگه می‌دارند تا در سن و شرایط دیگری آن را ابراز کنند .

ج) پرهیز از خشم

در این سنین هرگز با فرزندتان قهر نکنید. اگر قهر کوتاه مدت در مورد کودکان مؤثر بود، در مورد نوجوانان تحول‌خواه غالبا بی‌اثر یا کم‌اثر است. معمولا بازنده پدر و مادرها خواهند بود، زیرا اگر قهر را ادامه دهد، ممکن است فرزند از او ببرد و به دیگران رو آورد و اتفاقی را که هرگز نمی‌خواست یا تصورش را نمی کرد، پیش آید .

د) ابراز محبت

هم زمان با رعایت اصول پیشین وعدم اظهار حساسیت منفی و تند نسبت به تغییر اخلاق و رفتار و رویه فرزند، باید محبت و اظهار علاقه نسبت به فرزند بیش تر شود تا احساس دوری از شما یا احساس غربت و تنهایی در جمع خانواده نداشته باشد. هنگامی که توانستید با محبت در دل آنان بنشینید و جای خود را در قلب پاک آنان باز کنید، راهنمایی‌تان تأثیرگذارتر خواهد بود .

حرف پایانی

هنگامی که پدر و مادر توانستند در دل فرزند خود قرار بگیرند و علاقه و محبت آنان را داشته باشند، می توانند آثار و عواقب کارکردها، رفتارها، اخلاق و روش های آنان را برای‌شان تبیین و توصیف کنند، اما وظیفه‌شان در این مرحله توصیف و تبیین و آگاهی بخشی است، نه محکوم کردن فرزندان که اثر سوء به‌دنبال داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس