سبک تربیت

جایگاه و نقش عوامل تربیت

ما در تربیت کودک  به‌دنبال ایجاد یک‌سری تغییر و تحولات در او هستیم تا به شکوفایی استعدادهایش منتهی شود؛ این شکوفایی با استفاده از عوامل تربیتی و بر پایه احساسات و عواطف کودک صورت می‌گیرد.

درباره نقش عوامل تربیتی در کودک، باید چند نکته اساسی را در نظر داشت

‍۱ـ روش تربیت انسان بالغ با کودک متفاوت است. این تفاوت در اختلاف استعداد و توانمندی ها ریشه دارد؛ یکی از تفاوت‌های عمده این است که انسان بالغ به‌تنهایی می‌تواند به شناخت خوبی‌ها و بدی‌ها برسد و بر اساس شناختش انتخاب و عمل بکند.

۲ـ رسالت مربی برای انسان بالغ، صرفا زمینه سازی برای شناخت خوبی‌ها و بدی‌ها است. مربی باید سعی کند به بهترین شکل ممکن شناخت‌های لازم را به او بدهد تا خوبی و بدی را بشناسد و با اختیار خودش به‌سوی انتخاب برود.

۳ـ کودک در مقایسه با  انسان بالغ از یک‌سری توانمندی‌ها برخوردار نیست، زیرا او قدرت کافی برای رسیدن به شناخت درست را ندارد و حدّ فهمش همانند انسان بالغ نیست؛ در نتیجه مضرات و منافع خودش را نمی شناسد و نمی تواند انتخاب و عمل درستی داشته باشد؛  از این رو نیازمند سرپرستی و رهبری مربی است.

۴ـ  برای مدیریت و به حرکت انداختن کودک، دادن شناخت و آگاهی بخشی تأثیری ندارد؛ باید بررسی شود که چه نیروهایی در  درون کودک وجود دارد که می توان از آنها برای اهداف مدنظر استفاده کرد.

۵ ـ کودک در برابر اتفاقات اطرافش واکنش هایی دارد، زیرا او دارای خصوصیاتی است که در برابر اتفاقات بیرونی، حساس هستند. این خصوصیات، همان احساسات و عواطف اوست که در ساخت وجودی‌اش ریشه دارد و در صورت فعال شدنش، کودک به حرکت می‌افتد.

۶ـ احساسات و عواطف یادشده در عمق وجود انسان ریشه دارند و راه‌های نفوذ او به حساب می‌آیند؛ با به‌کارگیری عواملی نظیر تشویق، تقلید، تنبیه، محبت و . . . می توان آنها را فعال کرد و در کودک حرکت آفرید.

حرف پایانی

راه دستیابی به عوامل تربیتی، احساسات و عواطف هستند؛ یعنی بر پایه احساسات است که می‌توان عوامل را شناخت و به‌کار گرفت، زیرا عوامل چیزی جز روش به‌کارگیری احساسات نیستند.

بنابراین وضعیت احساسات، وضعیت عوامل را توضیح می‌دهد و اگر احساسات در درون انسان وجود نداشت، عامل‌ها هیچ کاربردی نداشتند؛ به همین دلیل می توان احساسات را زیربنای عوامل به‌شمار آورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس