سبک تربیت

تنبیه درست، تنبیه غلط! کدام روش تنبیهی را انتخاب کنیم؟

برای مجازات و زنده کردن ترس در کودک، کتک زدن و مجازات بدنی، یکی از شیوه‌های متداول اما اشتباه است که آثار مخربی را به‌دنبال دارد. توصیه می‌شود از روش‌هایی استفاده شود که به فعال شدن ترس در کودک منتهی شود و بازدارنده باشد. برخی از روش‌های راه‌گشا در مجازات کودک:

۱ـ سکوت

با سکوت کردن می‌توان مفاهیم مختلفی را به مخاطب منتقل کرد؛ البته سکوتی که حاکی از ناراحتی باشد. به وسیله این شیوه می‌توان فضای سنگینی را به‌وجود آورد و ترس را در کودک فعال ساخت.

۲ـ نگاه‌های تند و تیز

نگاه‌ها نیز حامل پیام‌های گوناگون‌اند و باید به‌گونه‌ای به‌کار گرفته شوند که ناراحتی را به کودک منتقل کنند. این شیوه در مقایسه با سکوت از شدت بیشتری برخوردار است. برای افزایش اثرگذاری در این شیوه، می‌توان به نگاه کردن استمرار بخشید و آن‌را طولانی کرد.

۳ـ فریادهای بلند

فریاد بلند اگر از روی ناراحتی باشد، معمولا ترس‌آور است. اگر فریاد‌‌زننده در هنگام این کار، دور از کودک باشد، رفتار او ترس‌آورتر خواهد بود.

۴ـ حرکت‌های تند

حرکت‌های تند می‌تواند در راه رفتن، حرکات دست و … باشد. کارکرد این شیوه نیز مانند شیوه‌های گذشته است و نکته مهم این است که در به‌کار بردن این شیوه‌ها دقت‌ شود تا عمل اثرگذار شود.

 حرف پایانی

هر یک از شکل‌های مجازات از درجه و شدتی برخوردار است که به تناسب میزان اشتباه و ظرفیت کودک مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ البته گاهی لازم است در یک مجازات، از صورت تلفیق‌یافته‌ای از این شکل‌ها بهره برد و هم‌زمان آن‌ها را به‌کار بست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس