سبک تربیت

راهکارهای تربیتی در محیط‌های مختلف

مسئله‌ دیگری که باید در بحث روش تربیت کودک به آن بپردازیم، توضیح راهکارهاست زیرا قرار است بعد از شناخت و بررسی انواع محیط‌ها، راهکارهای  تربیتی متناسب با آن‌ها ارائه دهیم .

الف) روش تربیت در محیط بسته و متحرک

در محیط بسته که اندیشه مخالف وجود ندارد  و در محیط متحرک که از اثرگذاری جدی برخوردار نیست،  خطری آموزش و انتقال معارف را تهدید نمی‌کند؛ بنابراین روش تربیت در این دو محیط دشواری و پیچیدگی نخواهد داشت. در این دو محیط، اگر مربی بتواند رابطه عاطفی قابل قبولی را با کودک برقرار بکند، به راحتی می‌تواند متناسب با ظرفیت کودک، به آموزش موضوعات و خصلت‌های ارزشمند بپردازد و او را تربیت بکند.

ب) روش تربیت در محیط باز

۱ـ برنامه‌ریزی بلند مدت

در این محیط غلبه بر اندیشه‌های مخالف به‌صورت دفعی امکان‌پذیر نیست زیرا تمام عوامل مؤثر در محیط تحت اختیار ما نیست تا بتوانیم بر آن چیره شویم؛ از طرفی اندیشه‌های دیگر گاهی با ریشه‌هایی قوی‌تر از ما در حال اثرگذاری هستند. کنار زدن و تضعیف ساختار، تشکیلات و امکانات آن‌ها نیاز به برنامه‌ریزی بلند مدت دارد اما اکنون  اقدام بلند مدت نمی‌تواند برنامه عملی ما برای شرایط حاضر باشد.

۲ـ روش مصون‌سازی

جدا کردن کودک از محیط برای جلوگیری از تأثیرپذیری احتمالی، راهکاری کارآمد به‌نظر نمی‌رسد، زیرا کودک در آینده‌ای نه‌چندان دور به بهانه حضور در مدرسه، ازدواج، اشتغال و … با محیط ارتباط خواهد گرفت. در این شرایط، کودک باید با روشی تربیت بشود که با وجود ارتباط با محیط، بتواند در برابر اندیشه‌های مخالف بایستد  و از معارف و خصلت‌هایش محافظت کند.

حرف پایانی

از آن‌جا که جامعه ما یک محیط متضاد به‌شمار می‌آید، بهترین شیوه برای تربیت کودک، روش مصون سازی است که با ایجاد و تقویت سه عنصر شخصیت، حریت و تفکر در او حاصل می‌شود.

بحث بیشتر درباره ی محیط تربیت را از اینجا پی گیری کنید: محیط تربیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس