سبک تربیت

تقلید نیکو، زمینه‌‌ساز رشد شخصیت

«تقلید» نیز مثل تشویق و تنبیه می‌تواند عاملی تربیتی برای بزرگ کردن شخصیت کودک باشد، البته به شرط اینکه به‌صورت صحیح مورد استفاده قرار بگیرد. با هم چند نکته اساسی را که تقلید را به ابزاری مفید تبدیل می کند، می‌خوانیم:

۱ـ تعریف «تقلید» در مباحث تربیتی

به‌کارگیری احساس تقلید به وسیله «الگو» با هدف بزرگ کردن شخصیت کودک

۲ـ آیا تقلید همان تشابه در عمل است؟

قید «الگو» که در تعریف آمده، نقش کلیدی دارد و تقلید  را از «تشابه در عمل» جدا می‌کند. وقتی کودک به سمت قهرمانی تمایل پیدا کند، سعی می‌کند ویژگی‌های او را در خود ایجاد بکند.

۳ـ کارکرد تقلید

تقلید، بزرگترین عامل تربیتی است و نسبت به عوامل دیگر از کارکرد بیشتری برخوردار است. به وسیله این عامل می‌توان دامنه وسیعی از  ارزش ها و اعتقادات را به کودک انتقال داد. در اثر تقلید، تمام ابعاد شخصیتی کودک به تدریج رشد می کند.

۴ـ زیربنای تقلید

یکی از احساس های عمیقِ انسان، «کمال طلبی» است. همچنین احساس دیگری نیز در انسان وجود دارد که با کمال طلبی در ارتباط است و «احساس تقلید» خوانده می‌شود. احساس تقلید به وسیله کمال طلبی هدایت می شود؛ یعنی در صورتی که انسان، قهرمان و قله ای بیابد، احساس تقلید به سمت او جهت می‌یابد و انسان ویژگی های او را در خود می‌پروراند. در واقع، قهرمان‌ها مصادیق کمال‌هایی هستند که انسان از درون به دنبال آن‌هاست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس