سبک تربیت

وابستگی عاطفی برطرف شدنی است؟

شاید برای مربیان تربیتی و پدر و مادرها سؤال باشد که درمان محبت افراطی در بین نوجوانان باید به چه صورت انجام شود؟ در این‌جا یکی از راهکارهای  مؤثر را بررسی می کنیم. از راه‌های درمان محبت افراطی، ایجاد خودباوری در نوجوان است زیرا کسی که به او احترام گذاشته شود و کرامت نفس داشته باشد، دنیا و خواسته‌های دلش کوچک و خوار خواهند بود.

چند گام مؤثر برای ایجاد خودباوری در نوجوان

۱ـ مقایسه مثبت

مربی یا والدین نباید با به رخ  کشیدن نقاط مثبت نوجوانان دیگر، نوجوان خود را تحقیر کنند، مثلا می‌شود والدین و مربی ابتدا از توانایی­ و استعدادهای نوجوان صحبت‌کنند و بعد ضعف او را با مقایسه با نوجوان دیگر بیان‌کنند؛ در این صورت نوجوان خود را کوچک‌تر از دیگران نمی‌داند بلکه صرفا خود را در یک مورد ضعیف­تر می­بیند که نیاز به تلاش بیشتری دارد.

۲ـ احترام گذاشتن

تمام اقداماتی که مصداق احترام‌گذاری برای بزرگترهاست، همان‌ را برای نوجوانان نیز استفاده

کنیم، مثل تحویل گرفتن، جلوی پای او برخاستن، سخنانش را گوش دادن و….

۳ـ مشورت کردن

در کارهایی که امکان مشورت گرفتن هست، از نوجوانان نظر بخواهیم تا خود را دخیل و مفید در برنامه­ها بدانند و اگر نظرشان ایراد داشت، آن را منطقی و به نحوی رد کنیم که ناراحت نشوند.

۴ـ مسئولیت دادن با شرایط زیر:

نظارت و همراهی او پنهان باشد، مسئولیت درحد توانش باشد وخرابکاری او کوچک جلوه داده شود.

۵ـ چشم­‌پوشی از ضعف‌های ناخواسته

از ضعف­هایی مثل توانایی نداشتن در کاری، شکستن یا خراب کردن غیر عمدی چیزی که خود او هم ناراحت هست چشم پوشی شود تا خودباوریش بیجا تضعیف نشود.

۶ـ تعریف از استعدادها

استعدادهای ریز و درشت نوجوان مثل:  دقت، هوش، فکر کردن قبل از کار، نقاشی و جرأت او مورد تشویق قرار گرفته و جلوی دیگران تعریف شود.

۷ـ دوری از تنبیه تحقیرکننده

طوری تنبیه نشود که شخصیتش شکسته شود، مثلا ابتدا چند مورد از کارهای مورد تائیدش را بیان کنند سپس او را نسبت به خطایی که مرتکب شده آگاه کنند.

۸ ـ فراهم کردن زمینه کسب بعضی از مهارت­‌ها

به نوجوان میدان بدهید تا کار با بعضی از ابزارها را یاد بگیرد و کلاس‌هایی را که مهارت‌های هنری و ورزشی را در بر می‌گیرد را برای او فراهم بکنید.

مطالب بیشتر درباره محبت افراطی را اینجا بخوانید: محبت افراطی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس