سبک تربیت

مواظب تشویق باشیم!

تشویق اگر به‌صورت صحیح مورد استفاده قرار نگیرد، ممکن است آسیب‌هایی به‌دنبال داشته باشد. برخی از آسیب‌های تشویق نادرست:

۱ـ وابستگی کودک به تشویق

در صورت استفاده نادرست از تشویق، پس از مدتی تشویق از «وسیله» بودن خارج می‌شود و به «هدف» تبدیل می‌گردد؛ یعنی تنها انگیزه انجام کار در کودک، تشویق خواهد بود.

۲ـ مغرور شدن کودک

غرور یکی از آسیب های تشویق نابجا و بی‌اندازه است. برای پیشگیری از این آسیب باید تشویق ها به اندازه و به‌هنگام باشد. ملاک به‌اندازه و به‌هنگام بودن، تناسب تشویق با «ظرفیت روحی» کودک است.

۳ـ بدبین شدن کودک

تشویق باید واقعی باشد؛ یعنی کودک باید از خود لیاقتی نشان بدهد که سزاوار تشویق باشد. هنگامی که کودک به طور واقعی و به شرط لیاقت تشویق نشود، در صورت فهم نابجا بودن تشویق، به تشویق کننده بدبین می شود و او را فردی ساده لوح، کودن و یا انسانی فریبکار و دروغگو می‌پندارد.

۴ـ تحریک حسادت دیگران

کودکان ما هم‌سالانی دارند که با آنها در ارتباط‌اند و خواه ناخواه مقایسه هایی در میان‌شان شکل می‌گیرد. خانواده های این کودکان از نظر فرهنگی و مالی در یک سطح قرار ندارند. این مهم است که در هنگام تشویق، توجه ما به کودک‌مان محدود نشود و به کودکان دیگری که در معرض تصمیمات ما هستند نیز توجه داشته باشیم تا تشویق نابجای ما حسرتی بر دل کودکان دیگر ننشاند.

۵ـ ریاکار شدن کودک

گاهی به سبب استفاده فراوان از تشویق، این باور در ذهن کودک خود به وجود می آید که برای ارزشمند بودن خود نیازمند جلوه کردن در مقابل دیگران است. با این باور، کودک شخصیت خود را از دست می دهد و به تدریج، شدیدا به قضاوت دیگران وابسته می شود. در این حالت، کودک ارزش خود را در نگاه دیگران جستجو می کند و برای کسب مقبولیت دیگران، دست به ریاکاری می زند.

۶ـ تجمل‌گرا شدن کودک

این آسیب، نتیجه استفاده از پاداش های گران قیمت است. استفاده از این نوع پاداش‌ها و هدیه‌ها به مرور سبب تقویت روحیه تجمل‌گرایی خواهد شد. افزون بر اینکه حسادت و حسرت همسالان را نیز در پی خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس