سبک تربیت

زمینه‌های وابستگی عاطفی در نوجوانان را بشناسیم

منظور از زمینه‌‌ها، مواردی است که خود مستقیما منجر به وابستگی نمی‌شوند بلکه شرایط را بهتر و سریع‌تر فراهم می‌کنند تا نوجوان به وابستگی کشیده شود. برخی از این زمینه‌ها:

۱ـ مجاورت (اردو، سرویس مدرسه و …)

منظور از زمینه بودن مجاورت، ایجاد فضاهایی است که تماس بدنی بین آن‌ها راحت‌تر و بیشتر اتفاق می‌افتد، مثل فضاهای خلوتی که در اردوها پیش می‌آید.

۲ـ محیط‌های شبانه‌روزی

محیط‌های شبانه‌روزی به علت وجود فضاهای خالی و به دور از چشم مربیان می‌تواند منجر به تماس‌های جسمی بین نوجوانان بشود.

۳ـ تخیل دوست

تخیل رفتارهای محبوب و لحظاتِ خوشِ با او بودن، زمینه‌ای قوی برای وابسته شدن است.

۴ـ دوری از تدین

یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها برای وابستگی عاطفی خالی بودن قلب انسان از ذکر و یاد خداست.

۵ ـ دیدن آنچه یادآور رفیق است

نوجوان دلبسته با دیدن هر چه که  به دوستش ارتباط دارد او را به یاد دوستش می‌اندازد  و قوه خیالش در هوای دوست پرواز می‌کند؛ این تخیل نادرست می‌تواند به سمت مسائل جنسی برود!

۶ـ مجرد بودن مربی و افراد کادر

مربیان و کادر مجموعه‌های تربیتی اگر مجرد باشند، حضورشان در کنار نوجوانان می‌تواند زمینه‌ای برای تعدیل امیال جنسی یا رفع نیاز آرامش باشد که این موضوع ممکن است منجر به محبت افراطی بین مربی و نوجوان بشود.

۷ـ عدم خودشناسی

نوجوانی که نقاط قوت و ضعف، استعداد و توانایی خودش را نشناسد، این عدم شناخت زمینه‌ای می‌شود تا  نیاز شدید به شخص دیگری پیدا بکند.

۸ـ روحیه شکننده و ضعیف

برخی نوجوانان به‌خاطر ضعف جسمانی یا تربیت فرزندسالارانه از روحیه ضعیف و شکننده‌ای برخوردار هستند که این ضعف زمینه مناسبی برای احساس نیاز به آرامش ایجاد می‌کند.

۹ـ عدم موفقیت در زمینه‌های مختلف

شکستی که نوجوان در عرصه‌های مختلف می‌خورد شرایط را برای احساس  نیاز فراهم می‌کند.

۱۰ـ از دست دادن نزدیکان

از دست دادن افراد نزدیک اعم از خانواده، بستگان و دوستان صمیمی آرامش روحی و روانی را می‌گیرد و زمینه را برای رفاقت افراطی مهیا می‌کند.

برای بیشتر دانستن درباره محبت افراطی و مسائل آن، با مطالب دیگری که در همراه مربی منتشر شده است، همراه شوید: از اینجا:  محبت افراطی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس