سبک تربیت

راه‌حلی برای بالا بردن اثر تشویق!

تشویق در جمع، ثمرات و آسیب ها

شاید برای شما هم سؤال باشد که کدام شیوه تشویق اثرگذاری بیشتری دارد؟

«تشویق در جمع» به‌عنوان یکی از شیوه‌ها، اثرگذاری بالایی در کودک دارد.

 مزایای تشویق در جمع

الف) غالبا تشویق‌هایی که در جمع اتفاق می‌افتد، اثر تشویق را برای تشویق‌شونده دوچندان می‌کند. از آنجا که تشویق، نیاز به محبوب بودن و مورد توجه بودن را تأمین می‌کند، «تشویق در جمع» تا حدود زیادی این نیاز را برطرف می‌سازد.

ب) هنگامی که فرد در جمع تشویق می شود، افزون بر شخص تشویق کننده، افراد دیگری نیز حضور دارند که به تشویق شونده توجه می کنند و کار خوب او را می ستایند و همین توجه بیشتر در بالا رفتن اثر تشویق مؤثر است.

هشدار و استثناء

تکرار بیش از حدّ این کار، آسیب هایی را به دنبال خواهد داشت. شایان ذکر است که این قاعده خالی از استثناء نیست زیرا بعضی از بچه ها به دلایل خاصی مانند موقعیت‌ سنی، خجالت و . . . علاقه‌ای ندارند مورد توجه دیگران باشند و خلوت را بر جمع ترجیح می‌دهند؛ در این موارد نباید از این قاعده برای افزایش اثر تشویق استفاده کرد.

اثر غیرمستقیم تشویق

تشویق‌هایی که در جمع صورت می‌گیرد، غیر از اثر مستقیمی که بر تشویق شونده دارد، اثرات غیرمستقیمی هم بر دیگر افراد حاضر در جمع دارد چون می‌توان با تشویق نیکوکار، افراد کم‌کار را توبیخ کرد و همینطور روحیه‌های تشنه را برای انجام کار تشویق شده تحریک کرد.

با این توضیحات، دلیل و چرایی تأکید بر برپایی جشن، مراسم و دعوت از افراد مرتبط هنگام تجلیل و قدردانی از افراد موفق مشخص می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس