سبک تربیت

حریت، سلاح آفت‌زا، دژ نفوذ ناپذیر

با عنصر «حریت» کودک می‌تواند در برابر آفت‌هایی که به درونش نفوذ کرده‌اند و جزئی از او شده‌اند، بایستد و از وجود خود بیرون بریزد. با این سلاح بیشتر آشنا شویم:

الف) آیا حریت همان انصاف است؟

معادل عرفی‌تر حریت، همان «انصاف» است. کسی که از روحیه انصاف برخوردار باشد، در صورتی که متوجه شود بعضی از باورها و خصلت‌های گذشته‌اش نادرست بوده‌اند، به راحتی از آن‌ها دست می‌کشد و برای پاک کردن وجودش اقدام می‌کند.

ب) حریت، با کدامیک از آفت‌ها مقابله می‌کند؟

همان‌طور که شخصیت، کودک را در برابر تهدیدهای بیرونی حفظ می‌کند، حریت او را در برابر تهدیدهای درونی حفظ می‌کند. تهدیدهای درونی عواملی بیرون از کودک نیستند که بتوان با عنصر شخصیت در برابر آن‌ها ایستاد، بلکه جزئی از وجود کودک هستند و  برای  مقابله با آن‌ها بایستی از توانمندی حریت یا آزادمنشی استفاده کرد.

ج) پیامد حریت

کودکی که از آزادمنشی برخوردار است، به‌دنبال حق و حقیقت است، بنابراین در هنگام بررسی، فقط زمانی عقیده و اندیشه‌ای را بر دیگری ترجیح می‌دهد که دارای برتری باشد و اگر در این راه دچار اشتباه شود، بر یافته غلط خود پافشاری نمی‌کند.

د) ثمره شکل‌گیری شخصیت و حریت

۱ـ شکل‌گیری عنصر شخصیت و حریت، زمینه بروز یک‌سری سؤال‌های تازه در کودک را فراهم می‌کند؛ سؤال‌های که از هجمه‌های بیرونی و درونی نشأت می‌گیرند. کودک تا قبل از شکل‌گیری شخصیت و حریت بر اساس تقلیدها، عادت‌ها و تعصباتش زندگی می‌کند اما بعد از این دو عنصر از آن‎‌ها رویگردان شده و مرحله جدیدی از زندگی روبرو را تجربه می‌کند.

۲ـ قبل از مقابله شخصیت و حریت با هجمه ها، باید این هجمه ها توسط کودک شناسایی شوند و درستی و نادرستی از یکدیگر تفکیک شوند زیرا هرآنچه بیرون یا درون وجود اوست، نادرست نیست؛ بنابراین باید به کمک یک تجزیه و تحلیل  دقیق، زمینه را برای مقابله­ شخصیت و حریت با آفت‌ها آماده کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس