سبک تربیت

اشتباهی تشویق نکنیم!

چند نکته درباره تشویق صحیح

تشویق کردن مفهومی ساده دارد اما دارای ابعادی است که بایستی در مباحث تربیتی بررسی شود. با چند نکته اساسی در باب تشویق همراه شوید:

الف) تشویق رفتار اختیاری

هدف از بکارگیری تشویق، تقویت و نهادینه کردن یک رفتار یا حالت در کودک است؛ بنابراین تشویق باید به رفتار، حالت و صفتی تعلق بگیرد که در اختیار کودک است و او می‌تواند با تلاشِ خودش آن‌را تقویت بکند.

ب) تشویق و صفات غیراختیاری

مواردی مانند زیبایی، قدبلندی، قرابت‌های فامیلی و … سزاوار تشویق نیستند زیرا این موارد در اختیار کودک نیستند و درنتیجه او نمی‌تواند با سعی و تلاش تغییر خاصی در آن‌ها به‌وجود بیاورد. نکته دیگر اینکه برخورداری از این صفات، به تنهایی شرافت و ارزش‌مندی خاصی را به‌دنبال ندارد.

ج) روشن بودن علت تشویق

هدف از تشویق، ایجاد انگیزه در تشویق‌شونده برای تکرار عمل انجام شده است. این هدف زمانی محقق می‌شود که کودک بفهمد تشویق به چه رفتاری تعلق گرفته است. فایده دیگر اینکه شبهه تبعیض را از ذهن دیگران دور می‌سازد و آن‌ها درمی‌یابند که تشویق‌شونده بی‌دلیل مورد تشویق قرار نگرفته است.

د) کلی تشویق نکنیم

وقتی به‌ صورت کلی، کودک را تشویق می‌کنیم، مثلا می‌گوییم: «آفرین، تو بچه خوبی هستی» کودک درنمی‌یابد که دقیقا مصداق خوب بودنش کدام کارش است و همین ابهام، مانع از تأثیرگذاری تشویق خواهد بود.

ه‍) نبودن فاصله بین عمل و تشویق

هنگامی که میان عمل کودک و تشویق، فاصله طولانی می‌افتد، چنین تشویقی دیگر جذابیت و تازگی سابق را ندارد و رغبت‌آفرین نخواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس