سبک تربیت

از محبت تلخ‌ها شیرین می‌شود!

اگر ‌دنبال ایجاد تغییرات مثبت در نوجوان‌تان هستید، بدانید که محبت اسلحه‌ای دقیق برای این هدف است. در این نوشتار ابعاد و نقش محبت در مباحث تربیتی را بررسی خواهیم کرد.

تعریف محبت در مباحث تربیتی

محبت یعنی «استفاده از احساس، عشق و غرور برای به حرکت درآوردن نوجوان به سمت خواسته‌ها (اهداف تربیتی مدنظر)

کارکرد محبت

انسان شیفته محبت است و  «به اطاعت درآوردن» کارکرد اصلی محبت به‌شمار می‌آید. کسی که مورد محبت قرار می‌گیرد، تسلیم احسان‌کننده است و از او تبعیت می‌کند. در این حالت اگر محبت‌شونده نوجوان باشد و محبت کننده پدر و مادر و مربی آگاه از مسائل تربیتی، می‌توانند نوجوان را به سمت اهداف تربیتی از پیش تعیین‌شده راهنمایی کنند.

روش به‌کارگیری محبت

محبت کردن می‌تواند در قالب هدیه دادن، حمایت کردن، هم‌دردی نمودن، همکاری، همراهی و … باشد. نقطه مشترک تمام روش‌ها این است که همگی به نوعی احسان به‌شمار می‌آیند و می‌توانند حامل پیام «دوست داشتن» برای نوجوان باشند و احساس دِین را در او به‌کار بیندازند.

شرایط محبت

۱ـ محبت باید به اندازه و به‌هنگام باشد.

۲ـ بسته به سن و فهم نوجوان، روش‌های محبت متفاوت می‌شود، مثلا برای نوجوانی که از فهم بالایی برخوردار نیست، از روش‌های کنایه‌ای و غیرمستقیم استفاده نشود.

۳ـ میزان نیاز نوجوان به محبت درنظر گرفته شود. برخی نیاز به محبت بیشتری و برخی احتیاج کمتری دارند.

 هشدارها

۱ـ خراب شدن روحیه کودک

اگر عامل محبت به صورت مداوم مورد استفاده قرار بگیرد، به مرور از تأثیر آن کم می شود و آسیب‌زا خواهد بود، زیرا محبت کردن از نظر نوجوان، یک نوع انجام وظیفه پنداشته می‌شود و حرکتی را بر نمی انگیزد؛ زیرا کودک در برابر انجام وظیفه، نه عشق و علاقه اش تحریک می شود و نه احساس دِین می کند، و از طرفی، در صورت محبت ندیدن، طلبکار شده و لب به اعتراض می گشاید.

از دیگر پیامدهای منفی محبت نابجا و بی‌اندازه، شکل گرفتن یکسری خصلت‌های نامطلوب در نوجوان است. لوس شدن، زودرنجی، ناتوانی در برابر مشکلات، خام ماندن فکر، سلطه جویی و . . . نمونه هایی از این موارد است.

۲ـ ایجاد حسادت در دیگران

گاهی توجه مربی یا پدر و مادر به نوجوان، او را از توجه به دیگران غافل می‌کند. این بی‌توجهی ممکن است منجر به بروز کینه و حسادت در دیگران دیگر بشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس