سبک تربیت

از عوامل وابستگی در نوجوانان آگاه باشیم

بعضا در رفاقت‌ها و دوستی‌هایی که بین نوجوانان شکل می‌گیرد شاهد یک نوع رابطه عاطفیِ غیرمعمول بین آن‌ها هستیم که این نوع وابستگی‌ها ممکن است دردسرساز شوند.  وابستگی عاطفی در نوجوانان چهار عامل اساسی دارد:

الف) کمبود شخصیت

برخی از نوجوانان به خاطر کمبودهای شخصیتی در خانواده، تحقیرها، سرزنش‌ها و انتقادهای مداوم، هسته اصلی شخصیت‌شان مورد تهدید قرار می‌گیرد. این مسئله باعث می‌شود نوجوان در صدد یافتن الگوهای خارج از محیط خانواده باشد. در چنین موقعیتی، هر قوتی در شخصیت محبوب می‌تواند نوجوان را جذب کرده و به تعلقات او دامن بزند.

ب) نیاز جنسی تحریک شده به‌وسیله محرک‌های جنسی

هورمون‌هاي جنسي(غریزه جنسی) نوعي پيوند‌جويي را در فرد تشديد مي‌کنند . از آن جا كه نوجوانان درفضاهای آموزشی و کانون­های فرهنگی ساعت‌ها در كنار هم­جنسان خود هستند، به نوعي اين روحيه پيوند‌جويي درآن‌ها از جنس مخالف به جنس موافق تغيير جهت مي‌دهد. در برخي موارد رفتارهاي شبه جنسي در این محیط‌ها به چشم مي‌خورد.

ج) نیاز به محبت (کمبود عاطفی)

نوجوانی که نیازش به محبت برطرف نشده است، وقتی کسی به او مهر بورزد، به طور طبیعی به آن شخص وابسته می‌شود. تجربه و تحقيق نشان می‌دهد، بيشتر نوجواناني که در دام ارتباط‌های افراطي افتاده‌اند، دچار خلأ عاطفي از جانب يکي از والدین يا هر دوي آنان بوده­اند.

د) نیاز به آرامش

زمانی که انسان‌ در بحران روحی قرار می­گیرد، هرکسی که در مقابلش قرار بگیرد و به او روحیه بدهد به آن شخص وابسته خواهد شد، به عنوان  مثال:  فردی که دچار بحران زلزله شده و چند نفر را یک­دفعه از دست داده است به اولین کسی که به او دلداری می­دهد وابسته می‌شود؛ به طور کلی روحيه پناه‌جويي و آرامش‌گرايانه باعث بروز پديده‌اي به نام وابستگي عاطفي و عشق در انسان می‌شود.

برای بیشتر دانستن درباره محبت افراطی و مسائل آن، با مطالب دیگری که در همراه مربی منتشر شده است، همراه شوید: از اینجا:  محبت افراطی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس