سبک تربیت

محبت افراطی در بین نوجوانان را جدی بگیریم

انتخاب دوست در دوران نوجوانی اهمیت خاصی دارد. مسائل و دشواری‌های ناشی از بلوغ از کمیت و کیفیتی برخوردار است که بسیاری از روان‌شناسان معتقدند: خوشبختی یا بدبختی انسان تا اندازه زیادی در این دوران رقم می‌خورد! پنج نکته درباره نوجوانی و ارتباط آن با محبت افراطی:

1 ـ نوجوان و محبت

قبل از نوجوانی انسان صرفا مهرطلب است یعنی دوست دارد از طرف بزرگ‌سال مورد مهر واقع بگیرد اما با شروع نوجوانی مهرورز هم می‌شود یعنی دوست دارد محبت بورزد.

2 ـ محبت حقیقی، عشق به خالق هستی

نیروی محبت یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌ها و نیروهای خدادای انسان است که اگر در مسیر صحیح استفاده شود سنگ‌های سخت را در هم می‌شکند و قله‌های مرتفع را زیر پا می‌گذارد. مسیر اصلی این محبت، عشق به خالق هستی و عشق به هر چیزی است که در مسیر محبت به خدا است.

3 ـ خطر محبت افراطی

گاهی یک نوجوان نسبت به دوستش و یا حتی نسبت به مربی‌اش چنان محبتی پیدا می‌کند که به او وابسته شده و کاملا تسلیم او می‌شود که گاهی قادر به ترک آن نخواهد بود؛ این‌گونه وابستگی‌ها به نوجوان آسیب روحی و روانی خواهد زد.

4 ـ تفاوت محبت افراطی با دوستی‌های معمولی

در  محبت‌های افراطی برخلاف رفاقت‌های معمولی هیجانِ مثبتِ دوستی‌ها وجود ندارد بلکه اضطراب و حسادت در آن موج می‌زند و نوجوان دائما نگران و رنجور است.

5 ـ محبت‌های افراطی و اختلال روانی

الف ـ گاهی محبت افراطی گرچه باعث درگیری ذهنی شخص می‌شود و دائما در عالم خیال با محبوب خود سیر می‌کند اما این مسئله مانع تعطیلی امور زندگی شخص نمی‌شود و یا فقط در زمان محدودی او را از کارهای روزمره بازمی‌دارد.

ب ـ اما در یک سطح عمیق­تر، به‌قدری نوجوان درگیر این دوستی می‌شود که علاوه بر اشتغال ذهنی و زندگی خیالی با محبوب، برای مدت زیادی، از امور روزمره خود می‌ماند که برخی روان‌شناسان محبت افراطی را در این مرحله یک اختلال روانی می‌دانند.

با یادداشت­‌های دیگری در این باره همراه ما باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس